BÜYÜKÇEKMECE İLK YARDIM EĞİTİM MERKEZİ

büyükçekmece ilk yardim eğitim merkezi

BÜYÜKÇEKMECE İLK YARDIM EĞİTİM MERKEZİ

Büyükçekmece ilk yardım merkezi olarak hayat kurtarmak için ilk yardımın önemi hakkında değerli bilgileri aşağıda sizlere sunuyoruz.

İlk Yardım Nedir?

Sağlık görevlileri gelene kadar, kaza anında veya yaralanma gibi durumlarda, yaralının hayatının kurtarılmasını ya da durumun kötüye gitmesini daha önlemek amacıyla olay yerinde, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

İlk Yardım Eğitimi Neden Zorunludur?

İlk yardım Yönetmeliği ilgili ve Sağlık Bakanlığı İlk yardım eğitimi almak kapsamı 4857 sayılı İş ve yönetmeliklerce yasal Kanunu zorunlu eğitimler kapsamındadır.

büyükçekmece ilk yardim eğitim merkezi

İLK YARDIM YÖNETMELİĞİ: http://www.ilkyardim.org.tr/dokumanlar/ilk-yardim-yonetmeligi-29-07-2015.pdf

İlk Yardım Sınavı?

Merkezlerimizde yapılan ilk yardım sınavında ilk 20 soru yardım konusundan gelmektedir. İlk yardım testlerini tamamlamanız için maksimum 30 dakika süreniz bulunmakta olup her bir soru için yaklaşık 90 saniyede çözmeniz gerekmektedir.

İlk Yardım Sınav Sonuçları Kaç Olması Lazım?

Sınav uygulamalı ve teorik olması üzere iki aşamalıdır. üstü puan ve Teori sınavdan 85 alan katılımcılar aynı gün uygulamalı sınava girmektedirler. Her iki sınavda da 100 tam puan üzerinden 85 puan alınması gerekmektedir.

İlk Yardım Sınavını Geçenlere Verilecek İlk Yardım Sertifikası Ve Kartı  Geçerlilik Süresi?

Sonunda verilen ilk yardım eğitimi ve İlk yardım eğitimlerinin başarıyla tamamlamış sertifikaları ve kimlik kartlarının geçerlilik süresi, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan İlk Yardım Yönetmeliği’nde belirtilmiştir. Sertifikaların altında yazan geçerlilik tarihi, yıl, gün ve ay olarak belirtilmiştir. Geçerlilik süresini dolduran ilkyardımcı arkadaşlar, ilk yardım güncelleme eğitimine katılırlar, en yakın ilk yardım merkezlerine başvurarak sertifikalarının süresini uzatmış olurlar.

Nasıl Başvuru Yapılır?

İlk yardım eğitimi, Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş ilk yardım eğitim merkezleri tarafından tedarik edilmektedir. İlk yardım seminerinden sonrasında yapılan sınavda başarılı olanlara ilk yardım eğitimi sertifikası veya ilk yardım sertifikası verilir.

Detaylı Bilgi Almak İçin